Banka Teminat Mektubu Nedir, Nasıl Alınır, Çeşitleri Nelerdir?

27 May, 2018
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Müşterilerini güvence altına almak ve çeşitli hizmetler sunarak müşterilerini memnun etme odaklı çalışan bankalar, teminat mektubu sağlamaktadır. Adı üstüne “teminat” veren bu belge, güvence gösterilmesi ve işlemin yapılabilme gücünün ispatının kanıtlanmasını gerektiren tüm işlemlerde karşı tarafa verilmek üzere bankalardan alınan bir belgedir. Bireysel müşterilerinde alabildiği bu belge, çoğunlukla ticari işlemler için kullanılmaktadır. Bankanın teminat mektubu alan kişiye bir nevi kefil olmasıyla, satıcı parasını tahsil edebileceğini garanti altına almaktadır. Teminat mektubu özellikle ihalelerde, yüksek tutarlı projelerde ve global ticaret yapan şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat mektubu işlemlerinde banka, muhatap ve lehtar olmak üzere 3 taraf bulunmaktadır. Yapılacak olan işin ödemesini garanti eden kişi lehtardır. Lehtar teminat mektubu almak istediği bankaya giderek, banka teminat mektubu talep dilekçesini doldurması yeterlidir. Başvuru ardından banka başvuru yapan müşterisini değerlendirmeye alarak, teminat mektubu için uygun olup olmadığını kredi notu ortalamasına ve başvuru esnasında teminat gösterdiği tutara sahip olup olmamasını inceler. Teminat mektubunun onaylanmasıyla, banka başvuru mektubu ücretini tahsil eder ve teminat edilen meblağ için masraf veya ek ücretleri hesaplar. Başvurunuzun kabul edilmesi için banka hesabınızın bulunduğu ve banka işlemlerinizi yürüttüğünüz bankadan teminat mektubu talep etmeniz işlemlerinizi hızlandıracaktır. Kısaca en kolay teminat mektubu veren banka kendi çalıştığınız bankadır.

Teminat Mektubunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teminat mektupları süreli ve süresiz olarak alınabilmektedir. Bu yüzden alınan teminat mektubunda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, mektubun süresidir. Mal alışverişi yapılacak ise satışın teminat mektubunun geçerli olduğu tarihlerde yapılması gerekmektedir. Teminat mektubunun üstüne yazılan tutarın doğruluğu ve eksik imzaların olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Mektubun içeriği ve ödemenin hangi şartlarla gerçekleşeceği önemlidir. Örneğin, mektup içeriğinde borcun ödenmesinin borçlunun rızası olmadan gerçekleşeceği yer almaktadır. Bu ifade borcu risk almadan tahsil etmenizi sağlamaktadır. Teminat mektubunun hangi türden olduğu da kontrol edilmelidir. Teminat mektubu çeşitlerinin neler olduğunu inceleyelim.

Banka Teminat Mektubu Çeşitleri

Geçici Teminat Mektubu: Belirli bir tarihe kadar verilen mektup çeşididir. Genellikle söz konusu işlerde daha sonra kesin teminat mektubu gösterebileceğini garanti etmek için alınmaktadır.

Kesin Teminat Mektubu: Bu mektubu alan kişiler teminat gösterdikleri işin anlaşmasını ve geçerli koşullarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmeleri zorunludur. Teminat mektubu koşullarının yerine getirilmemesi durumunda banka tazmin borcu ortaya çıkar.

Gümrük Teminat Mektubu: Genel olarak limitsiz olan bu teminat mektubu çeşidi gümrüğe hitaben oluşturulmaktadır. Bir malın gümrük vergisi ödenmeden geçici olarak ithal edilmesini, malın tekrar yurt dışına çıkartılması ve başka bir işte kullanılmayacağını, satılmayacağını teminat etmektedir.

Vergi Dairesi Teminat Mektubu: Vergi dairesine iletilen bu mektup, vergi veya vergi cezalarına itiraz etmek ya da ortaya çıkan borçları taksitlendirmek amacıyla verilmektedir. Mahkeme ve İcra Dairesi Teminat Mektubu da aynı koşullar için verilmektedir. Ek olarak dava, ihale, haciz gibi çeşitli içeriklere mensuptur.

Avans Teminat Mektubu: İnşaat firmaları, müteahhitler veya proje geliştiren firmalar tarafından kullanılan bu mektup, bahsi geçen işin yapılabilmesi için kullanılacak avansın banka tarafından güvence altına alınmasıyla oluşturulur.

Serbest Konulu Teminat Mektubu: Konu sınırlaması bulunmadan her türlü işte kullanılmak üzere kişi veya kurumlara verilen teminat mektubudur.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.