Bankada Unutulan Para Nasıl Öğrenilir? (Sorgulama)

17 Ara, 2017 / Son Güncelleme: 21 Nis, 2018
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Milyonlarca tüketici fatura ödemek, kredi kartı veya kredi almak için bankalara hesap açmak için başvuruda bulunuyor. Açılan hesaplar bir süre kullanıldığında veya diğer bankaların kampanyalarından yararlanmak için yeni başvuru yapılarak eski banka hesabı unutuluyor. Bireyler haricinde devlet kurumları, vakıflar, şirketler ve siyasi partilerinde bankalarda unutulmuş banka hesabı bulunuyor. Unutulan paralar hiçte küçümsenecek bir boyutta değil. İstatistiklere göre yılda yaklaşık 3 milyon kişi 100 milyon liraya yakın parayı hesabında unuttuğu belirlendi. Unutulan hesaplar arasında en yüksek bakiyeye sahip olanın 284 bin dolar olduğu bildirildi. Yasa gereği 10 yıl boyunca hesaplardan çekilmeyen paralar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarılmaktadır.

Bankalar, tüketicilerin finansal hesaplarını tutan kuruluşlardır. Ekonomide oldukça önemli yer sahibi olan bankalar, sayesinde tüketiciler paralarını banka hesabında devlet güvencesiyle tutabilir. Böylece bankaların sunmuş olduğu kredi kartı veya ödeme seçenekleri sayesinde cepte para taşıma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Para biriktirmek veya parasını banka hesabında güvenle tutmak isteyen herkes banka hesabı kullanıyor. Hesapta tutulan paralar vadesiz hesapta ise sadece koruma altına alınıyor. Vadeli hesapta tutuluyor ise paranın miktarı ve vade tarihine göre faiz oranı belirlenerek, biriken para ana paraya ekleniyor.

Son dönemlerde unutulan hesapların artması ve milyonlara ulaşmasıyla tüketicilerin zor duruma düşmemesi için çalışmalar yürüten TBB (Türkiye Bankalar Birliği) Şubat ayı ile Mayıs ayı arasında, TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) “www.tmsf.org.tr” web sitesinde, Türkiye Bankalar Birliği “www.tbb.org.tr” web sitesinde ve bankaların resmi internet adresleri üzerinde unutulan hesapların sorgulanması için karar almıştır. Mayıs ayı sonu itibariyle de bu sorgulama ekranlarına yönetmelik gereği erişim kapatılmıştır. Hesapta unutulan para sorgulama işleminine olan talep doğrultusunda sayfa tekrar yayına açıldı. Aşağıdaki linkten bilgilerinizi girerek hesabınızda kalan para olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Bankada Unutulan Para Sorgulama Linki (zamanasimi.org) >>

Karşınıza çıkan sorgulama ekranında “Ad – Soyad” bölümünü doldurmanız ve Tüm Bankalar seçiliyken güvenlik kodunu girip sorgulamanız yeterlidir. Unuttuğunuz bir hesap bulunuyorsa, sorgulama ekranı unuttuğunuz paranın tutarını ve hangi bankada unutulduğunu listeleyecektir.

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankalarda unuttuğunuz hesabınız olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken T.C. Kimlik Kartınız ile banka şubelerine giderek bankada hesabınızın bulunup bulunmadığını sorgulamak olacaktır. Ayrıca “banka hesabı sorgulama” konumuzu inceleyerek bankada unutulan parayı geri almak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 10 yılı aşmış hesaptaki paranın TMSF’ye devir işlemi tamamlanmış ise izlenmesi gereken prosedür uzayacak ve bankanın bu konuda sorumluluğu kalmadığı için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurulması gerekecektir. Bu durumda öncelikli olarak bir avukata danışarak yasal sürecin başlatılması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.