“Bankanız Provizyon Vermedi” Ne Demek?

21 Oca, 2018
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve internetten alışverişe kullanıcıların olumlu yönden bakmasıyla, sanal ortamda alışveriş yapmak yaygın bir hal aldı. Bankaların ve internet sitelerinin aldığı gelişmiş güvenlik önlemleriyle, internetten alışveriş yapan kullanıcılar artık kredi kartı bilgilerini paylaşmaktan çekinmiyor. Popüler sitelerden yapılan alışverişlerde %99 oranında bir sıkıntı yaşanmamasına rağmen, aldatıcı içeriklere sahip sitelere kredi kartı bilgileri girilirken çok dikkatli davranmak gerekiyor. Özellikle alışveriş yapılan sitenin 3D Secure güvenlik önlemi alması, yapılan alışverişin sadece mobil onay kodunu girerek gerçekleşmesini sağlamaktadır. Pratik bir şekilde alışveriş yapmamızı sağlayan kredi kartı çeşitli sebeplerden dolayı harcama esnasında hata verebilir. Bunlardan biri “Bankanız Provizyon Vermedi” uyarısıdır.

Provizyon harcama işleminden önce işlemin gerçek bir kredi kartı ile yapılıp yapılmadığını algılamak ve kredi kartının size ait olup olmadığını onaylamak amacıyla kullanılmaktadır. İnternetten almak istediğiniz ürünü kredi kartı bilgilerinizi girip satın alma tuşuna bastığınızda kartınızdan harcama tutarı kadar veya 0,01 – 1 TL arasında bir para çekilir. Çekilen tutar bankanız tarafından onaylanana kadar kredi kartı limitinizin düşmesini sağlar. Ancak işlem onaylanmadan kredi kartından çekilen tutar kredi kartı borcu olarak gözükmez. Harcama işlemini banka kartı ile yapmışsanız, karta bağlı banka hesabından ödeme çekilir. İşlem iptal olursa çekilen tutar banka hesabına geri yatırılır. Bazı durumlarda provizyon işlemi yedi güne kadar uzayabilir ve yaptığınız alışverişin onayını geç almanıza sebep olabilir. 7 günden uzun süren provizyon işlemleri otomatik olarak iptal edilir ve kartınızdan herhangi bir ödeme tahsil edilmez.

Bankanız Provizyon Vermedi Hatasının Nedenleri

Ödeme işlemi sırasında karşımıza çıkan “bankanız provizyon vermedi” hatasının birçok sebebi bulunuyor. Provizyon hatası alıyorsanız aşağıda belirteceğimiz provizyon hatalarını inceleyerek bilgilerinizi kontrol ediniz. Tüm adımları doğru yapmanıza ve kartınızın yeterli limiti bulunmasına rağmen provizyon hatası almaya devam ediyorsanız bankanızın müşteri hizmetleri bölümünü aramanız ve bankanızın uzman ekibiyle birlikte kartınızda bir sorun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Tüm hataları kontrol ettiyseniz ve bilgilerinizin doğru olduğuna emin olmanıza rağmen provizyon hatası almaya devam ediyorsanız internet bankacılığına giriş yaparak sanal kart oluşturabilirsiniz. Böylece internet alışverişlerini daha güvenli yapabilir ve kredi kartı bilgilerim çalınırsa diye çekinmeden alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz. “Sanal kart nedir” konumuzdan sanal kart nasıl oluşturulacağını öğrenebilirsiniz.

Kart Bilgilerinin Yanlış Girilmesi

Ödeme işlemleri sırasında en çok rastlanan hatalardan birinin kart numaralarının yanlış girilmesi veya CVV kodunun kart şifresiyle karıştırılmasıdır. Güvenli alışveriş nedeniyle bankaların aldığı önlemler kullanıcıların kafasını karıştırabiliyor. Kart şifresi internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılmamaktadır. Bunun yerine her kredi kartının arka yüzünde bulunan 3 haneden oluşan CVV kodu kullanılmaktadır. CVV kodu girilmeyen online alışverişlerde provizyon hataları alabilirsiniz. Kart bilgilerinizi, kartın son kullanma tarihini doğru bir şekilde girdiyseniz kredi kartının arka yüzünde bulunan CVV kodunu da istenen bölüme girmeniz gerekmektedir. CVV kodu ile alakalı detaylı bilgiye “kredi kartı güvenlik kodu CVV nedir” başlıklı konumuzdan sahip olabilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızın son kullanma tarihinin geçmiş olmamasına da dikkat etmelisiniz.

Kredi Kartının İnternet Alışverişlerine Kapalı Olması

Yeni çıkan BDDK kanunu gereği tüm kredi kartları internet alışverişlerine kapatıldı. İnternet alışverişlerinde kredi kartınızı kullanmak istiyorsanız, internet/mobil bankacılık kullanarak veya SMS ile online alışverişlere kredi kartınızı aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Kartınızı internet alışverişine nasıl açacağınızı bilmiyorsanız “kredi kartı internet alışverişine açma” konumuzdan yardım alabilirsiniz.

Kredi Kartının Yeterli Limite Sahip Olmaması

Kredi kartınız ile taksitli alışveriş yaptığınızda alışveriş tutarının tamamını kart limitini etkilemektedir. Örneğin 2 Bin TL’lik bir alışverişi 10 taksit yaptığınızda kart limitinizin 2 Bin TL olması gerekmektedir. İnternet veya mobil bankacılık kullanarak kart limitinizin ne kadar kaldığını sorgulayabilirsiniz. Banka kartı ile yaptığınız alışverişlerde banka hesabınızdaki paranın vadesiz hesapta bulunması gerekmektedir. Vadeli hesapta bulunan paranız banka kartı ile yapılan alışverişlerde harcanmaz ve provizyon hatası ile karşılaşabilirsiniz.

Yurtdışından Alınan Kredi Kartları Provizyon Hatasına Sebep Olabilir

Yurtdışından çıkarttığınız kredi kartları ülkemizde geçerli olmaması nedeniyle provizyon hatalarına sebep olabilir. Aynı zamanda internet alışverişlerinde Türk banka kartlarını kabul etmeyen sitelerde veya provizyon işlemlerinin uzun sürmesi sebebiyle ödeme başarısız sonuçlanabilir. “Bankanız, 3D Secure güvenlik sorgulamasına olumlu yanıt vermedi. Lütfen tekrar deneyiniz veya konuyla ilgili bankanızla iletişime geçiniz.” Hatası da 3D mobil onay kodunu yanlış girmeniz veya işlem yapmanız gereken süresince gelen onay kodunu girmemeniz provizyon hatasına sebep olabilir.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.