Birine Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor, Borçları Nasıl Geri Alabilirim?

16 Nis, 2018
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Kredi almak istediğinizde bankalar hem kendilerini güvence altına almak hem de sizin kredi ödemelerini yapabilecek güce sahip olup olmadığınızı anlamak için birçok evrak talep edebilir. Bunlardan bazıları sigortalı bir işte çalışıp çalışmadığınız, çalıştığınız kurumun özel veya kamu sektörü olması, bankalarda bulunan kredi kartı harcamalarınızın dökümü, daha önceden kredi alıp almadığınız, kefil gösterebilmeniz ve yüksek tutarda kredi almak istediğinizde adınıza bulunan taşınmazlara ipotek koydurmanızdır. Ayrıca yapmış olduğunuz tüm bankacılık işlemlerinin bir puan sistemine entegre edildiği kredi notunuzda epey önemlidir. Kredi notunuzun düşük olması durumunda bankaların istediği tüm evrakları eksiksiz tamamlasanız dahi riskli müşteri grubunda yer alarak ve düşük limitli kredili ürünleri kullanabilirsiniz.

Bankaların güvenini sağlamak ve istenilen kredi tutarından biraz daha fazlası çekilmek istenildiğinde bir kefile ihitaç duyulur. Bu aşamada eş, dost, akraba devreye girerek ya sizden kefil olunması talep edilebilir yada siz kefil olması için birini ikna etmeye çalışabilirsiniz. Ancak birçok kişi kefilliğin sadece yazılı bir durum olduğunu ve sadece güven sağlamak adına banka sözleşmesine imza atıldığı şeklinde düşünmektedir. Aksine durum bundan ibaret değildir. Banka kredili ürünleri için kefil olduğunuz bir kişi eğer borcunu ödeyemez ve banka asıl borçludan borcunu tahsil edemeyeceğini anlarsa tüm borcu kefilden tahsil edebilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Kefil olduğunuz kişi ne kadar çok iyi niyetli olursa olsun dünyanın bin bir türlü hali var. Bankaya borçlu olan kişi hastalanabilir, işleri iyi gitmeyebilir ve borcunu ödeyemez hale gelebilir, sizde birine kefil oldum borcunu ödemiyor diye kara kara düşünebilirsiniz. 90 gün boyunca kredili ürünlerin borcu ödenmez ise bankalar yasal işlem sürecini başlatır. İlk olarak asıl borçludan borcu tahsil edip edemeyeceği müşteri temsilcisi tarafından aranarak öğrenilir, adresine tebliğ göndeirlir. Borçlu kişi borcunu ödeyemeyecek durumda ise bankadan borcunu yapılandırmasını talep edebilir. Ancak borç yüksek tutarda ve borç yapılandırılarak maaş haczi koydurmak gibi yollar yeterli değil ise borçlu kişinin taşınmazlarına icra işlemi başlatılır.

Asıl borçluya gelen haciz, borçları kapatmak için yeterli olmaz ise geriye kalan borç kefilden tahsil edilir. Banka kefile ulaşarak borcun ödenmesi ve ödeme planı hakkında görüşme sağlar. Anlaşma ile kefil borcu ödemek için maaşının 1/4 (dörtte bir)’ine haciz koydurabilir. Borç için anlaşma sağlanamaz ve kefil borcunu ödemez ise kefil adına bulunan taşınmazlara icra süreci başlatılır. İşler bu aşamaya gelmeden önce asıl borçlu kişi nasıl olsa benim borcumu kefilim ödeyecek diyerek taşınmazlarını elden çıkarmaya çalışabilir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız hemen bir avukata danışarak gerekli önlemleri almalı hukuki sürecini başlatmalısınız. Aksi taktirde geriye kalan tüm borcu ödemek zorundasınız.

Kefil Olarak Ödediğim Borçları Nasıl Geri Alabilirim?

Kefil olarak tüm borçları ödemiş iseniz aslında yapmanız gereken pek fazla bir şey yoktur. Asıl borçludan borçları tahsil edebilmek için bankalar tüm yolları denedikten sonra borcu kefile yüklemektedir. Ancak kefil olarak ödediğiniz kişi durumunu düzeltmiş veya bir işte çalışmaya başlamış ise esas borçluya icra takibi başlatarak ödediğiniz borçlar için itiraz davası açabilirsiniz. İtiraz davası ile birlikte esas borçlu kişinin maaşına 1/4 (dörtte bir) haciz koydurarak ödediğiniz borçları geri alabilir veya elinde bir taşınmaz bulunuyor ise el koydurabilirsiniz.

Kefil olduğunuz kişi borcunu ödemediğinden dolayı tüm borcu ödemek zorunda kalmış iseniz borçlu kişi ile birlikte sizin de kredi notunuzun düştüğünü belirtmek isteriz. Kredili ürün talebinde bulunduğunuzda, banka kefil olduğunuz kişi borcu ödemediği için kredili ürün talebinizi reddedebilir. Bu sebepten ötürü ihtiyaçlarınızı karşılayamayabilir ve durduk yere başkasının yapmış olduğu hatalar nedeniyle zor duruma düşebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz kim olursa olsun kefil olmadan önce, kefil olacak kişinin çekeceği borcu ödeme gücünüzün olup olmadığını borcun tamamen size kalabileceğini düşünerek sözleşmeyi imzalamanızdır.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.