Bloke Teminatlı Kredi Kartı

25 Eki, 2017
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Bloke teminatlı kredi kartı, en çok kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin tercih ettiği kredi kartı türüdür. Bankaya vereceğiniz mevduat blokesi güvencesiyle açılmaktadır. Başvuru aşamasında kredi kartı limitiniz ne kadar olmasını istiyorsanız, bankaya o kadar para yatırmalısınız. Banka yapmış olduğunuz 1.000 – 10.000 TL arasındaki ödemeyi blokeli mevduat hesabınıza aktarır ve kredi kartınızı aktif eder. Blokeli mevduat hesabınızda bulunan parayı kredi kartınız aktifken 6 veya 12 ay çekemezsiniz. Bankanın belirlediği aylar içerisinde ödemelerinizi düzenli yapmanız durumunda, mevduat hesabınızdaki bloke kaldırılır ve parayı geri çekmenize izin verilir. Diğer kredi kartlarında olduğu gibi blokeli kredi kartınızla da puan kazanabilir ve limitleriniz dahilinde taksitli alışveriş yapabilirsiniz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartına Neden İhtiyaç Duyulur?

Daha önceden banka ödemelerinizde problem yaşamış idari ve kanuni takibe alınmışsanız, borçlarınızı kapatmanıza rağmen kredi kartı başvurunuz kabul edilmeyebilir. İdari takibe düşen müşteriler bankalar tarafından sorunlu müşteri kategorisinde yer almaktadır ve kredi notu en düşük seviyelerdedir. Bu nedenle bankaya güven sağlayıp kredi notunuzu yükseltmeniz için bloke teminatlı kredi kartı alabilirsiniz. Düzenli ödemeler yaparak hem kredi notunuzu yükseltirsiniz hem de kredi çekmeniz gerektiğinde bankanın sizi tekrar güvenebileceği müşteriler arasında yer almasını sağlayabilirsiniz. Aksi halde kredi notunuz düşükken hiçbir banka nakit ihtiyacınızı karşılamamaktadır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bloke teminatlı kredi kartı kullanımının çok nadir olması nedeniyle internetten veya cep telefonundan başvuru yapmak mümkün değildir. Banka borçlarınızı ödemede zorluklar yaşamış ve önceden yasal takibe düşmüşseniz, başvuru yapmak istediğiniz bankanın şubesine gitmelisiniz. Şubede bulunan müşteri temsilcileriyle görüşerek bloke teminatlı kredi kartı isteme sebebinizi açıklayıcı bir şekilde anlatmalısınız.

Başvuru süreci şu şekildedir:

1 – Kredi kartı limitinizin ne kadar olmasını istiyorsanız mevduat hesabına o kadar para yatırmalısınız. Mevduat hesabınıza bloke uygulandığında, yatırdığınız paranın yarısı ya da tamamını geçmeyecek limitte kredi kartı alabilirsiniz. Bloke koyulan mevduat hesabınızdan bir süre para çekemeyeceğinizden dolayı, faiz getirisi elde etmek için müşteri temsilcinizden vadeli hesap açmasını isteyebilirsiniz.
2 – Müşteri temsilciniz açılan mevduat hesabını onayladıktan sonra, kredi karı başvuru formunu doldurmanızı ister.
3 – Başvuru formunuz ve yasal olarak herhangi bir borcunuz olup olmadığı incelenir.
4 – Başvurunuzda herhangi bir problem tespit edilmemesi durumunda, teminatınıza bloke koyularak teminatın yarısı veya tamamını aşmayacak tutarda kredi kartınız onaylanır.

Kredi kartı aylık taksitlerinin en az 3 ay tamamı ödenecek şekilde yapılması gerekmektedir. Bu süre zarfında asgari ödeme veya borç erteleme yaparsanız kredi notunuzun yükselmesi için en az 18 ay düzenli ödeme yapmanız gerekmektedir. Düzenli ve tamamı ödenecek şekilde 3 ay borçlarınızı kapatmaya devam ederseniz Findeks sorgulaması yaparak kredi notunuzun yükseldiğine şahit olabilirsiniz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Ülkemizde hiçbir bankanın resmi sitesinde bloke teminatlı kredi kartı hakkında bilgi bulunmamaktadır. Ancak bankalar doğru müşteriyi seçmek için şubelerden başvuru talebi almaktadır. Temiz bir sicille bankalara olan itibarınızı yükseltmek için bloke teminatlı kredi kartına Kuveyt Türk, Finansbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Denizbank, ING Bank ve Şekerbank şubelerinden başvurabilirsiniz.

Acil ihtiyaçlarınızı taksit yapma imkanı sunan blokeli kredi kartı, kredi notunuzu yükseltmek için etkili bir yöntemdir. Ancak alternatifiniz olmaması nedeniyle kredi kartı aidatı itirazında bulunamamak, ilk 3 ay asgari tutarı ödeyememek, borç erteleme yapıldığında yüksek faizler ödemek ve kredi kartı mevduat hesabınıza bağlı olması nedeniyle uzun vadeli taksitlerden kaçınmak gibi dezavantajları bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

3 Responses

 1. Ben ev hanımıyım 500tllik kredi kartı var düzenli ödüyorum kkb puanım 1300 bugun sigortalı ise başladım sizce bankalar bana kredi kartı ve kredi limiti nekadar verirler asgari ücret maaşım puanım iyimi geçmişte sorunum olması bankalarla

  Reply
  • Merhaba Aysun Hanım,
   kredi notunuz çok iyi durumda, http://www.kredinotlarin.com/kredi-notu-kac-olmali/ konumuzdan kredi notu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Mevcut kredi kartınız 1 yılını doldurmamış ise maaşınızın 2 katına kadar, 1 yılını doldurmuş ise maaşınızın 4 katına kadar kredi kartı limitinizi yükseltebilirsiniz.

   Reply
 2. 1000 tl lik blokelı kart yeterlimidir.puan yukseltmek için.yoksa teminatlı para ne kadar fazla olursamı hesapta bu puanı etkıler mı

  Reply

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.