Devlet Bankaları Hangileridir? Türkiye’de Kamuya ve Devlete Ait Bankalar

16 Ara, 2017
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

2001 yılında yaşanan krize rağmen, bankacılık sektörü günümüzde bağımsız düzenleyici ve denetleyici kurum yapısı sayesinde sağlam temellere dayanmaktadır. Ülkemizde 180 milyon kredi kartının kullanıldığını düşünürsek neredeyse herkes, maaşını çekmek veya ödeme avantajlarından yararlanmak için bir bankayla çalışıyor. Adını duyurmayı ve müşteri kitlesini oluşturmayı başarmış çoğu banka, yaşamımızı sürdürdüğümüz il ve ilçelerde şube ve ATM’leri ile hizmet veriyor. Genel olarak bankaların çeşitlerini tanımlarsak 4 çeşide ayırabiliriz. Bunlar kamusal sermayeli devlete ait bankalar, faizsiz kredi imkanı sunan katılım bankaları, özel sermayeli şahsa veya firmalara ait bankalardır.

Halka hizmet sunan bankaların hepsi, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kredili ürün ve çeşitli bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Tüm bankaların kredi faiz oranları belirledikleri kampanyalar ve stratejilerine göre değişiklik gösterse de kredi vadeleri BDDK tarafından alınana karar doğrultusunda aynı olmak zorundadır. Kredi vadelerinin sabit olmasındaki en önemli etken, tüketicinin ödeyemeyeceği yüksek tutardaki bir krediyi uzun vadede alarak zora düşmemesini sağlamak ve bankacılık sisteminde yaşanabilecek krizlerin önüne geçmektir. Kredi taksit sayıları ve gelire göre kredi limitleri de BDDK tarafından belirlenmektedir.

Özel sermayeli şahsa ait bankalar, ülkemizde bankacılık sektörünün büyük bir payına sahip olmasına rağmen, devlete ait bankalar düşük faizli kredi veren bankalar kategorisinde yer almaktadır. Türkiye Bankalar Birliği banka listesine göre Türkiye Bankacılık Sistemi’nde yer alan 46 banka bulunmaktadır. Devlete ait bankaları 2 ayrı grupta inceleyebiliriz.

Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları

Yurtiçi Şube
Yurtdışı Şube
Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş.
1763
23
Türkiye Halk Bankası A.Ş.
963
6
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
924
3

Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları, mevduat toplama iznine sahip tüm bankacılık işlemlerini yürütebilen bankalardır. Bu bankaların devlet bankası olarak bilinmesinin temel sebebi, bankanın bir kısmının veya tamamının devlete ait herhangi bir kuruma ait olmasıdır.

Ziraat Bankası: Devlet teşvikli çiftçi ve hayvan kredisi gibi zirai krediler haricinde halka sunmuş olduğu düşük faizli kredi ile bilinmektedir. Bankanın ortaklık yapısını incelediğimizde bütün payının Hazine Müsteşarlığı’na ait olduğunu görebiliriz.

Halk Bankası: KOSGEB tarafından sağlanan devlet hibe veya faizsiz kredi imkanlarını, kobi yada esnaflara ileten banka olarak bilinen Halk Bankası, TOKİ ve devlete ait gayrimenkul satışlarının aracılığını yapmaktadır. Bankanın %51’lik payı Türkiye Varlık Fonu’na, %49’luk payı ise halka açıktır.

Vakıflar Bankası: Faizsiz kazanç ve yatırım teşvikleri sürdüren Vakıf Katılım Bankası’nı da bünyesinde bulunduran Vakıflar Bankası’nın %58’i Hazine Müsteşarlığı’na, %25’i halka açık, %17’si ise devlet vakıflarına aittir.

Özet geçmemiz gerekirse, devlet bankalarının tamamı doğrudan hazineye ait değildir.

Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları

Yurtiçi Şube
Yurtdışı Şube
İller Bankası A.Ş.
19
0
Türk Eximbank
10
0
Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.
1
0

Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları, bankacılık lisanslarının olmasına rağmen bir amaca yönelik kurulmuş faal olarak bankacılık faaliyetleri yürütmeyen bankalardır. Örneğin İller Bankası yerel yönetim proje finansmanlarına aracılık ederken, Türk Eximbank ihracatın finansmanında rol almaktadır. Türkiye Kalkınma Bankası ise sürdürülebilir kalkınma önceliklerini belirlemek adına, girişimcilerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak, yurt içi ve yurt dışı kuruluşlarla iş birliği yaparak danışmanlık desteği sağlamaktadır.

Kısacası bu bankalar sadece şirketlere ve özel yatırım hisselerine yönelik çalışmalar sürdürdüğünden dolayı bireysel müşteri işlemlerine kapalıdır. Bundan dolayı devlete ait olmasına rağmen ismini duymadığınız fakat ticari faaliyetler sürdüren bankalardandır.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.