2018 Elektrik, Su, Doğalgaz Abonelik Ücretleri

17 Nis, 2018
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Yeni ev satın alan kişiler yada farklı bir eve taşınan kiracıların taşınma işlemlerini başlatmadan önce en zahmetli işlerden biri evin faturalarını üzerine almaktır. Faturaları üzerine almadan taşınan kişiler, eve taşınma öncesi yapacağı genel temizliğin yarım kalmasına veya taşındıktan sonra elektriksiz ve susuz kalmamıza neden olabilir. Yüklü nakliye ücretleri ve taşınmanın gerektirdiği farklı ihtiyaçlar nedeniyle elde nakit kalmayabilir ve abonelik ücretleri unutularak zor durumlar yaşanabilir. Aboneliğiniz bulunmuyor ise 2018 elektrik, su ve doğalgaz ilk abonelik ücretlerini aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz. Eğer dairenizi kiraladıysanız elektrik, iski (su) ve doğalgaz aboneliklerinizi dondurmalı ve kiracının tekrar abonelik açmasını talep etmelisiniz. Aksi takdirde kirayı almakta sıkıntı yaşadığınızda kiracınızın faturalarını da ödemek zorunda kalabilirsiniz. Abonelikleri üzerine almayan kiracıların tespitinde 90 TL + KDV tutarında ceza bedeli yansıtılabilmektedir.

Elektrik Aboneliği Ücreti

Elektrik abonelik ücreti her yıl Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmektedir. Alınan abonelik ücreti güvence bedeli adı altında, sayaç bağlantınızın gücüne göre hesaplanmaktadır. Elektrik aboneliği için gerekli evraklar şu şekildedir; Nüfus cüzdanı (Kiracı iseniz ev sahibinin T.C. kimlik numarası), Noter onaylı vekaletname ve vekilin kimlik fotokopisi (adınıza bir başkası başvuruda bulunuyorsa), Tesisat veya sayaç seri numarası, DASK poliçe numarası, Tapu ya da kira kontratı gerekmektedir. Yeni bir binaya taşınıyorsanız saydıklarımıza ek iskan belgesi veya belediyeden alınacak, en az 1 ay önce başvuru yapıldığına ve halen değerlendirildiğine dair yazı gerekmektedir.

Abone Grupları
Güvence birim bedeli TL/kW
Mesken, Şehir Aileleri ve Muharip Gaziler
kW başına 23,7 TL
Sanayi ve Ticarethane
kW başına 67,3 TL
Tarımsal Sulama, Aydınlatma ve Diğer
kW başına 31,9 TL
Kesme-Bağlama Bedeli
26,8 TL

Alınan ücreti belirleyen kriter kw başına belirlenen ücretten oluşmaktadır. Mesken için en düşük güvence bedeli 5 kW olarak belirlenmekte olup tahsil edilen elektrik abonelik ücreti 2018 tutarı kesme, bağlama bedeli ve damga vergisi dahil olmak üzere 129,01 TL‘dir. İlk defa abonelik yapılacak ise ek olarak 175 TL tahsil edilir. Kesme-Bağlama bedeli sadece ödenmeyen faturalar nedeniyle kapatılan aboneliklerden tahsil edilmektedir.

Su (İSKİ) Aboneliği Ücreti

Su aboneliği için gerekli evraklar; Nüfus cüzdanı (Kiracı iseniz ev sahibinin T.C. kimlik numarası), Tesisat veya sayaç seri numarası, DASK poliçe numarası, Tapu ya da kira kontratı gerekmektedir. Su abonelik ücreti 2018 tutarı 134,7 TL olarak belirlenmiştir. İlk defa abonelik yapılacak ise ek olarak 268 TL tahsil edilir.

Doğalgaz (İGDAŞ) Aboneliği Ücreti

Doğal gaz için abonelik başvurularınızı E-devlet üzerinden ve İGDAŞ merkezlerinden yapabilirsiniz. İşlemlerinizin daha hızlı sonuçlanması için E-devlet şifreniz yoksa, PTT şubelerinden 2 TL karşılığında E-devlet şifresi alarak abonelik başvurularınızı yapmanızı tavsiye ederiz. Doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar; Nüfus cüzdanı (Kiracı iseniz ev sahibinin T.C. kimlik numarası), Tesisat numarası veya eski aboneye ait fatura, DASK poliçe numarası, Noter onaylı vekaletname ve vekilin kimlik fotokopisi (adınıza bir başkası başvuruda bulunuyorsa), Tapu ya da kira kontratıdır.

Tesisat
Teminat Bedeli
Kombi + Ocak
427 TL
Kombi + Doğalgaz Sobası + Ocak
791 TL/adet
Doğalgaz Sobası + Ocak + Şofben
427 TL
Kombi
406 TL/adet
Doğalgaz Sobası
364 TL/konut
Merkezi Sistem
364 TL x BBS(Bağımsız Bölüm Sayısı)
Ocak
21 TL
Şofben
42 TL

Doğalgaz abonelik ücreti 2018 tutarı 427 TL olarak belirlenmiştir. Ödemenin tahsilatı 2 taksit olarak faturaya yansıtılmaktadır. Aboneliği iptal etmeniz durumunda elektrik ve su aboneliklerine olduğu gibi doğalgaz aboneliğinde de güvence bedelini geri iade alabilirsiniz.

Kaynaklar:
http://www.epdk.org.tr/TR/Dokuman/8840
https://www.iski.istanbul/web/tr-TR/musteri-hizmetleri/abonelik-islemleri
http://www.igdas.istanbul/guvence-bedeli/

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.