Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur, Emeklinin Evine Haciz Gelir Mi?

24 Nis, 2018
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Emeklilik yaşının 60 olduğu ülkemizde, çoğu insan neredeyse ömrünün tamamı boyunca çalışmak zorunda kalıyor. Belirli bir yaşa geldikten sonra ortaya çıkan rahatsızlıklar nedeniyle emekli maaşını dilediği gibi tüketemeyen emekliler birde geçim sıkıntılarıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Erken yaşta çocuk sahibi olmanın getirdiği zorluklar nedeniyle geç yaşta çocuk sahibi olan ebeveynlerin karşısına tam emekli oldukları dönemde çeşitli masraflar çıkabiliyor. Emekliliği hak edip çocukları için düğün masrafı veya yatırım yapmak isteyen emekliler bankaların yolunu tutarak kredi çekmeye karar veriyor. Emekliler için kredi ödeme imkanları ne kadar esnek olsa da gündelik yaşamın getirdiği zorluklar her bireyi bir gün zor duruma sokabiliyor. Kredi borcunun ödenmemesi bankalar ve avukatlarla saatler boyu görüşme yapmak zaten stresli geçen hayat koşullarını daha da kötüye gideriyor.

Emekli Kredi ve Kredi Kartı Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları kredili ürünler grubunda yer almaktadır. Her ikisinin de borcu ödenmezse bankaların izleyeceği süreçler aynı olmaktadır. Kısa ve öz bir şekilde emekliler kredili ürün borçlarını ödenmezse ne olur inceleyelim. Öncelikle borçların geciktirilmesi veya ödenmemesi durumunda 1. Ay bankalar tarafından aranır ve borcunuzun geciktirildiğine dair bilgilendirme mesajları alırsınız. Banka müşteri temsilcisi borcun geciktirilmesi nedeniyle gecikme faizi alınacağını ve en kısa sürede borcun ödenmesi gerektiği hakkında görüşme sağlamaktadır.

Borcunuzu ödemeniz için banka 3 ay boyunca sizi aramaya devam eder ve borcu tahsil edemeyeceğini anladığı anda ise dosyanızı avukata verir. Dosyanızı alan avukatın bağlı olduğu hukuk bürosundan bir sms gelir ve sms’de dosyanızın artık kendilerinde olduğunu, borcun ödenmemesi durumunda hukuki işlemlerin başlatılacağı yer alır. Ardından hukuk bürosu sizi arayarak borcu ne zaman ve ne kadar ödeyebileceğinizi sorar. Eğer borcu ödemek için durumunuz varsa ara ödemeler yaparak avukatların sıklıkla sizi rahatsız etmesini engelleyebilir ve yavaş yavaş borcunuzu ödemeye çalışabilirsiniz.

Emeklinin Evine Haciz Gelir Mi?

Borcu ödemek için hiçbir maddi durumunuz bulunmuyor ve avukat da ödeme alamayacağına karar kıldıysa icralık olursunuz. Kredi çekerken ipotek ettiğiniz bir taşınmazınız bulunuyor ise taşınmazlara icra yoluyla el konulur. Kefil göstermiş iseniz ve ev, araç gibi taşınmazının bulunmuyor sizden borç tahsil edilemiyorsa avukatlar borç tahsilatı için kefilin ödemesine karar kılabilir. Emeklilerin evine genellikle haciz gelmemektedir. Ancak siz icra memurlarının haciz için geleceğini düşünmenizde fayda var. Yıllar boyu aynı meslekte çalışmış ve kimden borç tahsilatı yapabileceğini iyi analiz edebilen icra memurları dosyanıza göre evinize gelip gelmemeye karar verebilir. Çünkü icra için eve gelmekte bir masraftır ve hiçbir avukat borç tahsilatı yapamayacağı eve haciz getirmek istemez.

Haciz gelmesi durumunda ise dikkat etmeniz gereken bir durum var. Evinize gelen iki kişiden biri memur diğeri ise hukuk bürosu çalışanıdır. İcra memurunu dairenize alın, hukuk bürosu çalışanını ise dairenize almayın. Bu sizin yasal hakkınızdır ve hiçbiri buna karşı çıkamaz. Memurun evde aradığı sizin değerli eşyalarınızdır. Bunlar altın, tarihi eser, nakit para, kıymetli ve para edebilecek eşyalardır. Evinizdeki tüm eşyalar haczedilemez, bununda bir kuralı vardır. Haciz memuru aynı türden birden fazla olmayan ve yaşamınız için zorunlu olan buz dolayı, çamaşır makinası, televizyon gibi ev eşyalarını haciz edememektedir.

Üstünüze kayıtlı bir taşınmaz bulunmuyor ve evinizden haciz yoluyla tahsilat yapılamadıysa avukat dosyanızı bankaya geri vermeden önce emekli maaşına haciz koymak için son kez incelemektedir. “Emekli maaşına haciz konulur mu” konumuzdan maaşınızın hangi durumlarda haczedilebileceğini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Bu süreçte bankalar borcunuzu ödemeniz için gecikme faizlerini almamaya karar verebilir ve farklı ödeme planları sunabilir.

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Hapis Cezası Var Mı?

Kredi borcunun ödenmemesi veya tahsil edilememesi nedeniyle hapis cezası yoktur. Ancak tek bir durumda borcunuzu ödemediğiniz için hapis cezası alabilirsiniz. Avukatlar bankadan dosyanızı devraldığında hukuk bürosunun size sunmuş olduğu ödeme planı için taahhütname imzalarsanız 3 ay hapis cezası alabilirsiniz. Avukatlar hapis cezası çıkartırız ve evine haciz getiririz şeklinde ikazlar yaparak bu taahhütnameleri imzalatmaktadır. Borcu ödeme gücünüz yoksa kesinlikle borcu ödemek için avukatlara taahhüt vermeyin.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.