Emekli Maaşına Haciz / Bloke Konulur Mu?

21 Nis, 2018
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Uzun yıllar boyunca çalışıp emekli maaşını hakettikten sonra birçok insan yılların verdiği stresi atmak için bir köşeye çekiliyor ve emekliliğinin keyfini sürmeye çalışıyor. Ancak bazıları var ki hem çalışıp hem de emekli maaşından kesinti yapılmasına izin vererek kredi borcu ödüyor. Bankaların emeklilere sunmuş olduğu uygun faiz oranları ve promosyonlardan yararlanan binlerce emekli hem kendilerinin hem de çocuklarının, torunlarının ihtiyacını karşılıyor. Ancak bazı durumlar oluyor ki bankalardan büyük hevesle alınan krediler emekliliğin tam tadını çıkarmaya başladıklarında kabusa dönüyor. Özellikle maaşınızı aldığınız bankadan kredili ürün kullanmış ve borcunuzu ödeyemeyecek duruma gelmişseniz bankanın maaş hesabınızı bloke etmesi kaçınılmaz bir durumdur. Bankaların gerçekleştirdiği haciz işleminin hukuki bir dayanağı olması için nereden emekli olduğunuza bakılmalıdır. Emekli maaşına haciz konulur mu? sorusuna cevap verebilmemiz için aşağıdaki maddeleri dikkatlice okumalısınız.

a) 5434 sayılı Kanun’a tabi olan memur emeklilerinin, emekli maaşının haczedilemeyeceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle memur emekli maaşına haciz konur mu? sorusuna evet haciz koyulabilir cevabını verebiliriz.

b) 5510 sayılı Kanunun 93 maddesine göre SSK, Bağ-Kur, banka ve borsa sandıklarından emekli olanların istisnai durumlar haricinde emekli maaşına haciz konulamamaktadır. Bu istisnalardan biri nafaka borçlarını ödemeyen emekliler diğeri ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcu olan emeklilerdir. İstisnai durumlar haricinde maaş haczi yapılabilmesi için hak sabinin rızası olmalıdır.

c) İcra avukatları alacakları tahsil etmek amacıyla bankalara 89/1 yani birinci haciz ihbarnamesi göndererek emekli maaşına haciz koymaktadırlar. Normalde icra müdürü tarafından reddedilmesi gereken haciz işlemi, emeklilerin maaş aldığı banka hesabına haciz konulmasıyla bertaraf ediliyor. Kanuna aykırı olan bu haciz işlemini önlemek, emekli maaşlarını emekli sandığından alan kişilerin maaşlarına da haciz konulamamasını sağlamak amacıyla 2008 yılında 5510 sayılı Kanunun 93. Maddesinde değişiklik yapılmıştır.

Emekli Maaşına Ne Kadar Haciz Konulabilir?

Emekli maaşına konulan haciz ister yasadışı olsun ister hukuki şartlar altında izin alınarak hazırlanmış olsun maaşın tamamına haciz işlemi uygulanamaz. Borçları nedeniyle maaşına haciz koyulması kararlaştırılan emeklilerin haczedilecek maaş miktarı, emekli maaşının %25’inden fazla olamaz. Maaş haczinin, maaşın %25’ini aştığı durumlarda İcra Müdürlüğü suç işlemiş olmaktadır. Eğer sizin başınıza böyle bir durum geldiyse hiç vakit kaybetmeden Cumhuriyet savcılığına ve Tüketici mahkemlerine giderek İcra Müdürlüğü’nü şikayet etmelisiniz.

Emekli Maaşının Tamamı Haczedilebilir Mi?

Borçlu kişinin birden fazla kuruma borcu olması durumunda ne kadar alacaklı varsa hepsi haciz işlemi başlatabilir. Ancak birden fazla kişinin haciz işlemi başlatması da maaşın 1/4 (dörtte bir)’inden fazlasının kesilmesine olanak sağlamaz. Haciz işleminin başlatıldığı tarih sırasına göre alacaklı maaşın %25’inden gelen kesinti ile tahsilat yapar ve borç bittiğinde sıra diğer alacaklıya geçer.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.