Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma, Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

19 Nis, 2018
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Emekli maaşını PTT şubelerinden alan binlerce emekli, bankaların emeklilere özel çıkarmış olduğu promosyonlar ve kredi avantajları nedeniyle maaşlarını bankalara taşımaya başladı. Özellikle başka bir şehre taşınan veya ikamet ettiği bölgede banka şubesinin kapanması nedeniyle maaşını çekmekte zorlanan emekliler E-devlet ile emekli maaşlarını dilediği bankaya taşıyabilirler. Maaş taşıma işlemiyle hem bankaların promosyonlarından yararlanabilir hem de maaşlarını kolaylıkla alabilecekleri bankaların en yakın ATM’lerini kullanabilirler. Emekli maaşı promosyonu veren bankalar konumuzdan, en yüksek promosyon veren bankaları kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz bankaya maaşınızı taşıdıktan sonra en yakın şubelerine giderek veya müşteri temsilcilerini arayarak emekli promosyonu almak istediğinizi belirtmeyi unutmayın.

Emekli maaşınızı taşımak istediğiniz banka şubelerine, SGK İl ya da Merkez Müdürlüklerine giderek yazılı dilekçe ile gerçekleştirmeniz mümkündür. Ancak banka bu yöntemleri seçmek hem SGK hem de banka şubesi arasında gidip gelmenize ve gereksiz zaman kaybetmenize neden olacaktır. Aşağıdaki linklerden E-devlete giriş yaparak birkaç adımda emekli maaşınızı dilediğiniz bankaya taşımanız mümkündür.

4A (SSK) Emekli Aylığı Banka Değişikliği Linki (türkiye.gov.tr) >>
4B (Bağ-Kur) Emekli Aylığı Banka Değişikliği Linki (türkiye.gov.tr) >>
4C (Emekli Sandığı) Emekli Aylığı Banka Değişikliği Linki (türkiye.gov.tr) >>

Yukarıdaki linklerden şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra, açılan pencerede emekli maaşınızı çektiğiniz banka veya PTT şubesi bilgileri yer almaktadır. Bu bilgilerin altında yer alan “Banka ve Şube bilgilerini değiştirmek için tıkla” yazılı alana tıklayarak, “Yeni banka bilgileri” bölümüne ulaşabilirsiniz. Bu bölümden banka değişikliğinizi istediğiniz bankanın bulunduğu şehri ve şubesini seçerek yapabilirsiniz. Yaptığınız değişiklik itibariyle sonraki maaşınızı yeni bankanızdan alabilirsiniz. Ancak maaş ödeme gününüz çok yakın bir tarihe denk geliyor ise bir sonraki ay değişiklik yaptığınız bankadan maaşınızı çekmek mümkün olacaktır.

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma Şartları

E-Devlet ile maaşınızı taşımak istiyorsanız tek şart, herhangi bir bankaya kredi borcunuzun bulunmamasıdır. Çünkü maaş hesabınızın bulunduğu banka size kredi verirken avantajlı kredi oranlarından yararlanmanızı sağlamış ve isteğinize göre kredi borçlarınızın maaş hesabınızdan kesinti şeklinde yapılacağını konusunda sizinle anlaşmıştır. Kısaca hangi tutarda krediniz olursa olsun, kredi borcunuz bitmeden emekli maaşı banka değişikliği yapamazsınız.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, emekli maaşınızı daha önceden başka bankaya taşımış iseniz yapmış olduğunuz sözleşmede bankaya kaç yıllık taahhüt verdiğinizdir. Bankaya vermiş olduğunuz taahhüt maaş transferi yapmanıza engel olacağı gibi transfer sözleşmesi ile önceden almış olduğunuz promosyon veya ödülleri geri ödemenize neden olacaktır.

E-devlet şifresi nasıl alınır?

İnternet üzerinden maaşınızı başka bankaya taşıma işlemini yapabilmeniz için E-devlet şifreniz olması gerekmektedir. E-devlet şifreniz bulunmuyorsa en yakın PTT şubelerine TC Kimlik numaranızın bulunduğu (Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) kimliğinizle giderek 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Daha önceden şifre almış, şifrenizi unutmuşsanız ve şifrenizi yenilemeniz için sisteme telefon numarası gibi bilgiler girmediyseniz PTT şubelerinden tekrar şifre almanız durumunda ekstra olarak 4 TL ücret talep edilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.