Emekliler Emlak Vergisi Öder Mi? Emekli Emlak Vergisi Muafiyeti Şartları

18 Nis, 2018
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Emlak vergisi muafiyeti ile ilgili yazılan makalelerde emeklilerin vergiden muaf olduğu yazılmaktadır. Ancak çoğu emekli bu muafiyetin şartları olduğunu bilmemekte ve vergi borcu nedeniyle gecikme cezası ödemek zorunda kalmaktadır. Gayrimenkul sahiplerinin her yıl iki taksit şeklinde ödediği emlak vergisi için emeklilerin hangi grupta yer aldığını öğrenmesi gerekiyor. Emlak vergisi ödemek zorunda olan ve emlak vergisinden muaf olan emekliler şeklinde ikiye ayrılan grupta vergiden muaf olan emekliler için bazı şartlar bulunmaktadır. Emlak vergisi muafiyeti şartlarından en önemlisi, Sosyal Güvenlik Kurumlarından (Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur emeklileri) aldığı aylıktan başka geliri bulunmamalı ve brüt 200 m2’yi aşmayan tek konuta sahip olup kendi dairesinde ikamet etmelidir.

Emlak vergisi muafiyeti şartlarını sağlayan ve muafiyetten yararlanmak isteyen emeklilerin konutun bağlı olduğu belediyeye dilekçe ile müracaat etmesi gerekmektedir. Dilekçe verilmediği sürçe vergi muafiyetinden yararlanılması mümkün değildir. Emeklinin vergi muafiyetinden haberi yoksa ve belediyeye dilekçe vermiş ise geriye dönük 5 yıl ödediği emlak vergilerini geri alma hakkına sahiptir.

Çalışan emekli emlak vergisi öder mi?

Emekli olduktan sonra maaşına ek yeni bir gelir etmeye başlayan emekliler emlak vergisi ödemek zorundadırlar. Ayrıca emekli maaşından ek bir geliri olmayan emeklilerin, banka hesabında 25 Bin TL’yi aşan parası bulunması durumunda istisnasız emlak vergisi ödemeleri gerekmektedir.

2 evi olan emekli emlak vergisi öder mi?

İki ayrı konuta sahip olan emeklilerin her durumda iki konut için emlak vergisi ödemesi gerekmektedir. Konutların metrekare toplamı 200 m2’nin altında dahi olması emlak vergisinden muaf olmanızı sağlamaz. Konutlardan birinin yazlık, diğerinin ise ikamet edilen ev olması da sıfır vergi avantajından yararlanılmasına engel olmaktadır.

Arsası olan emekli emlak vergisi öder mi?

Sıfır oranlı emlak vergisi sadece konutlar için geçerlidir. Konut zorunlu bir ihtiyaçtır, arsa ve araziler zorunlu ihtiyaç kapsamında yer almadığından vergileri ödenmek zorundadır.

Emekli maaşım var, ayrıca eşimin ölüm aylığını alıyorum. Emlak vergisi ödeyecek miyim?

Emekli maaşı olan biri, eşinin ölümünden dolayı ek olarak ölüm aylığının bağlanması durumunda belirttiğimiz şartları karşılıyor ise sıfır oranlı bina vergisi avantajlarından yararlanabileceği “GİB İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı 17 Temmuz 2012 tarih ve 8-2012/1-686” sayılı özelge ile açıklandı.

Kendi evimi kiraya verdim, kendimde kirada oturuyorum. Kiradaki evim için emlak vergisi ödeyecek miyim?

Emekli maaşı dışında başka bir geliri olmayanın sahip olduğu meskeni kiraya verip, kendisinin de kirada oturması durumunda, vergi muafiyeti şartlarını sağlıyor ise sıfır oranlı vergi avantajından yararlanması mümkündür. Ancak “GİB Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı 14/03/2012 Tarih ve B.07.1.GİB.4.06.17.02-175-1-358” sayılı özel ile emeklinin kendi evini kiraya verip eşine, oğluna yada kızına ait evde oturması durumunda emlak vergisini ödemek zorundadır.

Yurtdışından emekli maaşı alan emekli, emlak vergisi öder mi?

“GİB Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı 22/03/2013 Tarih ve 18008620-175.01-31” sayılı özelge ile Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli maaşı alınması durumunda sıfır oranlı bina vergisi uygulamasından yararlanılabilmektedir. Yurtdışından emekli maaşı alınması durumunda şartlar karşılansa dahi sıfır oranlı bina vergisinden yararlanılamaz.

Şartları karşılamamasına rağmen dilekçe veren ve sıfır oranlı vergi avantajından yararlanan kişiler tespit edilmesi durumunda gerçek dışı beyan ve bilgi verilmesi nedeniyle cezalı emlak vergisi tarhiyatı uygulanacaktır.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.