Kredi Borcu Olan Evin Satışı

09 Eki, 2017 / Son Güncelleme: 11 Eki, 2017
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Ev almaya karar verildiğinde seçilen evin bütçenizi aşması yada kira ödemek yerine birikiminizle konut kredisi almaya karar verdiğinizde büyük bir sorumluluğun altına girmeniz gerekmektedir. Kredi işlemleriniz başladığı andan itibaren banka taşınmazlarınıza ipotek işlemi başlatmaktadır. Banka size büyük bir avantaj sunarak ev sahibi olmanızı sağlasa da ödediğiniz taksitlerin en az yarısının faiz olarak alınması gerçeğini değiştirmemektedir. Ayrıca ipotek işlemiyle birlikte tek kuruş borcunuz kalmayana dek büyük hevesle aldığınız eviniz bankaya aittir. Çoğu konut kredisi kullanan kişilerin 120 ay taksitlendirme yapması bankaya ödediğiniz faizlerinde artmasına neden olmaktadır. TUİK verilerine göre satılan konutların %35’i, konut kredisi kullanılarak alınıyor.

Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılır Mı?

Çeşitli nedenlerden dolayı borcunu ödeyemeyen, bütçesine uygun yeni bir eve geçmeyi düşünen veya şehir yada ülke değişikliği yapmaya karar veren kişiler konut kredisi devam eden ipotekli mülklerini satma hakkına sahiptir. Kredi ile aldığınız evi herhangi bir zamanda satmanız veya kredi borcunuzu ödenmesi gereken ana para tutarını ödeyerek kapatmanız mümkündür. Ancak bankalar kredi ödeme planı hazırlarken söz konusu vade öngörülerek faiz oranlarını belirledikleri için krediyi erken kapatmanızdan memnun kalmazlar. Erken kapatılan krediler için kalan anapara üzerinden %2’lik bir ceza ödemeniz gerekir. Bu ceza gözünüzü korkutmasın, çünkü 50 bin TL borcu olan bir krediyi kapatmak istediğinizde ortalama 1.000 TL ceza ödersiniz.

Konut Kredisi Devredilebilir Mi?

Satmak istediğiniz konutu alacak kişi kredi kullanacak ise kredi borcunu devretmek mümkündür. Aynı banka üzerinden alınan yeni kredi için bankalar kredi devir işlemini hızlı bir şekilde yapabilmektedir. Ancak farklı bir banka üzerinden kredi alınmak istenirse bankalar arası bir yazışma süreci başlayarak bu süre uzayabiliyor ve eksper ücreti gibi ekstra maliyetler ortaya çıkabiliyor. Yeni banka ipotek işlemi başlatabilmesi için borçlu olunan bankadan ipotek kaldırma yazısı ve güncel kredi kapama tutarını resmi bir yazıyla istiyor. Bu aşamadan sonra ikinci ipotek koyularak yeni çıkarılan krediden birinci ipotek sahibi bankaya borçlu olunan tutar gönderilir. İlk bankanın borcu tamamen kapanmasıyla yeni kredi alınan ikinci banka ilk dereceden ipotek sahibi oluyor.

İpotekli Ev Alınır Mı?

Alıcı ve satıcının anlaşması üzerine ipotek devir işlemi ya da ipotek kapatma işlemleri başlatılabilir. Devir işlemleri için satıcının bankası ile görüşülmesi en uygun çözüm yollarından biridir. İpotek kaldırılarak ev satın alınmak isteniyorsa kesinlikle hukuken geçerli olacak yazılı ve noter onaylı bir anlaşma imzalanmalıdır. Evin borcu kadar nakit “blokeli çek” alınarak devir işlemleri başlatılabilir. Blokeli çek almanın yapılan işlem tutarına göre değişen ücretleri de olsa iki taraf içinde güvenli bir ortam yaratıyor. Tapuda ipotekli olarak satış işlemleri başladığında blokeli çek satıcıya veriliyor. Satıcı alacağını blokeli çek ile tahsil ederken, konut kredisi borcu tutarı da borçlu olunan bankaya yatırılarak tapu üzerinden ipoteğin kaldırılması için yazı isteniyor. Borç kapanmasıyla tapu üzerindeki ipotek de kaldırılıyor.

Konut Kredisini İhtiyaç Kredisine Dönüştürmek

Satılmak istenen evin ipotek borcu olması nedeniyle, evini satmak isteyen satıcı borçlu eve alıcı bulamayabilir. Bu durumda ipotek borcunu kapatmak için konut kredisini ihtiyaç kredisine çevrilebilmektedir. Ancak bu işlem sonucunda ihtiyaç kredisi faiz oranları, K.K.D.F. ve B.S.M.V. vergileri kredi için ödemeniz gerek tutarın yükselmesine sebep olacaktır. Çünkü konut kredilerinde K.K.D.F. ve B.S.M.V. vergileri alınmamaktadır.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.