Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

12 Eki, 2017
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Kredi kartı doğru kullanıldığında hayatı kolaylaştıran çeşitli fırsatlar sunan ve günümüzde sıkça kullanılan internet alışverişleri için en kolay ödeme yöntemlerinden biridir. Ancak ekstrelerinin takibi aksatılır, ödemeniz gereken borcu ödeyemeyerek asgari tutarı ödemeye karar vermek yapacağınız en büyük hatalardan biridir. Asgari tutaru ödeyerek kalan borcunuza her geçen gün yüksek tutarda faiz işletmiş olursunuz. Borcunuzu çeşitli zorluklarla misli bir şekilde ödeyip bankaların en sevilen müşterilerinden biri olmak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken borcunuzu zamanında toplam tutarıyla ödemektedir.

Dönem borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda, asgari ödeme tutarı yasal olarak belirli kriterlere göre belirlenmiş borcun yüzdelik dilimidir. Kredi kartı ekstrenizde toplam borç tutarınızın altında minimum ödeme tutarı veya asgari ödeme tutarı olarak yer almaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nın 2011 yılında yürürlüğe soktuğu yönetmeliği gereğince, kredi kartı kullanım süresi ve borç tutarına göre değişen asgari ödeme tutarı %20’den başlayarak %40’a kadar çıkabilmektedir.

Kredi Kartı Borcunun Asgari Tutarını Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartı sahipleri asgari borç tutarını yasalar çerçevesinde ödemek zorundadır. Banka hesabı ve kredi kartı başvurusu yaparken imzaladığınız sözleşmeler gereği, asgari borç tutarını ödememeye devam ederseniz aylık %1,84 oranında gecikme faizi uygulanmaya başlanır. Banka yetkilileri sizi arayarak asgari ödemeyi ne zaman yapabileceğiniz hakkında bir tarih ister. Belirtilen tarihte ödemenin yapılmaması durumunda tebligat gönderilerek, gecikme zammı faizi arttırılabilir. Hesap kesim tarihinden itibaren 90 gün boyunca asgari tutarı ödemezseniz ise banka tarafından yasal takip başlatılır.

Kredi Kartı Borcunun Asgari Tutarını Ödersem Ne Olur?

Borcunuzun asgari tutarını ödemeniz bankaların gecikme listesine girmemenizi ve kredi alırken en önemli etkenlerden biri olan kredi notunuzun düşmemesini sağlamaktadır. Asgari tutarı ödemeniz borcunuzun sadece ödenmeyen kalanının %1,84 oranında faize girmesini sağlar ve adınıza yasal takip başlatılmasından kurtarır. Bir sonraki ay borcunuzu ödemeniz durumunda ise kredi kartınız kapanmadan kullanıma devam edebilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kaç Defa Yapabilirim?

Borcunuzu ödeyemiyor ve bankanın gecikme faizi uygulamasına katlanmak zorundaysanız, asgari tutarı borcunuz tamamen bitene kadar ödemeye devam edebilirsiniz. Fakat kredi kartının bir takvim yılı içerisinde 3 kere asgari ödeme tutarının altında ödeme yapmak, borcunuzu tamamen ödeyene kadar kredi kartınızın kullanıma kapatılmasına sebep olmaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Kaçtır?

Kredi Kartı Limiti
Asgari Ödeme Oranı
0 TL - 15.000 TL
%30
15.001 TL - 20.000 TL
%35
20.001 TL ve üzeri
%40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
%40

Asgari tutarı ödeyerek borcunuzu kapatmaya çalışmak gecikme faizleri nedeniyle borcunuzun her geçen gün katlanmasına sebep olacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz bütçenizi zorlamayacak uzun vadeli bir banka kredisi çekerek kredi kartının tüm borçlarını kapatıp yok etmeniz olacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi Kartı limiti
Dönem Borcu
Alım Üzerinden 1 Yıl Geçti mi?
Asgari Ödeme Tutarı
5.000 TL
2.000 TL
Evet
600 TL
5.000 TL
2.000 TL
Hayır
800 TL
20.000 TL
10.000 TL
Evet
3.500 TL

Kredi kartı dönem borcunun 1.000 TL olduğunu ve kart limiti aralığının 0 TL – 15.000 TL olduğunu varsayarsak bir yılı geçkin süre boyunca kredi kartınız aktif ise 300 TL, kartınız yeni ise 400 TL asgari ödeme yapmak zorundasınız.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.