Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

13 Nis, 2018
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Bilinçli olarak kullanıldığı taktirde kredi kartları ödeme avantajları nedeniyle günümüzde herkesin sahip olması gereken bankacılık hizmetlerinden biridir. Taksitli alışveriş yapmak veya kişisel ihtiyaçların tümünü tek bir kredi kartı ile yapmak aylık cebinizden ne kadar para çıktığını hesaplamanıza yardımcı olur. İnternet veya mobil bankacılık ile aylık ortalama ne kadar harcama yaptığınızı kuruşu kuruşuna görebileceğinizden yatırım yapmak veya para biriktirmek için maaşınızdan geriye ne kadar kaldığı hesaplayabilirsiniz. Maaş hesabı olan herkes bankalara başvurarak kolaylıkla kredi kartı başvurularını kabul ettirebilir ve maaşının 4 katına kadar kredi kartı limiti alabilir. Kredi kartınıza fatura ödemelerinizi tanımlayabilir ve maaş hesabınızdan gelen ödeme ile kredi kartınızı kapatarak tek tek fatura ödemeye son verebilirsiniz. Peki bu kadar kolaylığı size sağlayan kredi kartı hiç başınıza büyük işler açabileceğini düşündünüz mü? Bankaların stratejileri müşterilerine kredi kartı vermek ve tüm alışverişlerinizi kart üzerinden yapmanızı beklemektir. Çeşitli kampanyalar, indirimler düzenlenir ve kredi kartı kullanımı arttırılmaya çalışır. Kredi kartını kullanmaya devam ettiğiniz sürece kredi notunuz yükselir ve ödemelerinizi yapmaya devam ettiğinizde her seferinde size daha fazla kredi kartı limiti tanımlanarak neredeyse limitinizi sınırsız hale getirmektedirler. Zaten maaşınızın 4 katını her ay ödemek sınırsız kredi kartı limitinden bir farkı yoktur.

Ödemelerinizi düzenli olarak yaptığınız sürece arkanızda olan bankalar, kredi kartı borcunuzu 1 gün ödemeyi unutsanız size sırtını çevirir. Kredi notunuzu hatta gerekirse kredi kartı kullanım limitinizi düşürür. Bankacılık anlayışında veresiye muhabbeti yoktur. Sen bizim devamlı müşterimizsin bir gün borcunu geciktirmişsin kardeşim sorun yok ödersin deyip sırtınızı sıvazlamasını beklemeyin. Kredi kartı borcunu ödemediğiniz günden itibaren asgari ödeme tutarınız için en fazla %2,34 gecikme faizi, asgari ödeme tutarı dışında kalan borcunuz için ise %1,84 akdi faiz (alışveriş faizi) uygulanmaya başlanır. Borcunuzu ödemediğiniz her dakika bankaya olan borcunuzun gecikme faizi nedeniyle artmasına sebep olur. Gecikme faizi damlaya damlaya göl olurken, kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarını 3 kez üst üste (90 gün) yapmadığınız takdirde kredi kartı kullanımına kapatılır.

Kredi kartınız banka tarafından kapatıldığında zorlu bir süreç sizi beklemektedir. Müşteri temsilciniz sizi arayarak kredi kartı borcunuzu ödeyip ödeyemeyeceğiniz hakkında sorular sorar. Ödeme yapmak istiyorsanız banka ile anlaşabilir, hatta borcunuzu taksitlendirme imkanına dahi sahip olabilirsiniz. Ancak ödeme yapmamakta ısrar ediyorsanız veya ödeme sözü vererek ödeme yapacağınız günde ödemenizi tamamen yapmazsanız banka hukuki işlem başlatmaktadır. Banka başlatmış olduğu hukuki işlemle birlikte avukat veya icra masraflarını da gecikme faiziyle birlikte kredi kartı borcunuza eklemektedir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Haciz Gelir Mi?

Banka yasal işlem başlattığında borcunuzu hala ödeyemiyorsanız kredi kartı borcundan dolayı maaşınıza haciz gelebilir. Bu kesinti maaşınızın 1/4 (dörtte bir)’i olacak şekilde İcra İflas Kanunu ve ilgili yönetmeliklerince kararlaştırılmıştır. Maaşınızın tamamına bloke koyulması yasal değildir. Haciz işlemi için maaş tutarınız yeterli değilse adınıza bulunan taşınmaz mallarınıza haciz işlemi başlatılır. Ancak aileniz ile yaşıyorsanız ve aile bireyleriniz kredi kartı alırken kefil olması gerekmediyse ailenize ait mallara haciz işlemi başlatılamaz. Bu durum evli olmanız durumunda da geçerlidir. Eşinizin taşınmazlarına haciz işlemi başlatılamaz.

Banka Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz her dakika banka avukatlarının nefesini ensenizde hissetmenize ve tehditlerine maruz kalmanıza sebep olabilir. Borcunuzu ödeyecek durumunuz yoksa ve banka avukatına yazılı bir sözleşme dahilinde borcunuzu ödeyeceğinizi taahhüt etmediyseniz borcunuz için hapis cezası uygulanması mümkün değildir. Ancak borcunuzu ödemek için avukatınızla imzalı bir sözleşme yaptıysanız ve borcunuzu anlaştığınız süre içerisinde ödeyemiyorsanız 3 ay hapis cezası alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.