Kredi Kartı Harcama İtirazı

16 Şub, 2018
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Bankacılık ürünleri arasında en çok tercih edilen kredi kartları taksitli alışveriş, nakit avans ve online ödeme kredi kartlarının sayabileceğimiz sayısız avantajlarındandır. Milyonlarca kişinin sahip olduğu ve popüler olarak kullanılan kredi kartları yanlış kullanılması durumunda güvenlik açıklarına sebep olabilmektedir. Örneğin bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaptığınızda, kredi kartınızı tekrar kullanmak için sisteme kayıt etmeniz kart bilgilerinizin çalınmasına neden olabilir. 3D Secure (Güvenli Alışveriş) yöntemini kullanan sitelerde çalıntı kredi kartları kullanılması çok zor olsa da, güvenlik kodu gerekmeyen sitelerde yapılan alışverişler çalıntı kredi kartlarıyla gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca kredi kartı kullanıcılarının çeşitli bilgilerine ulaşan ve kart şifresini ele geçirmeye çalışan dolandırıcılar, kredi kartı sahibini arayarak kendisini bankanın müşteri hizmetlerine bağlanmış gibi tanıtmaktadır. Çeşitli avantajlar sunarak kart şifresini ele geçirmeye çalışmaktadır. Bankanızın müşteri temsilcisi numarasını bilmeniz bu tip dolandırıcılara karşı alabileceğin önlemler arasındadır.

Aktif olarak kredi kartını kullanan bir tüketicinin hesap ekstresinde yüzlerce işlem bulunmaktadır. Kredi kartı hesap ekstresi dilerseniz adresinize posta yoluyla gönderilmekte veya internet bankacılığı üzerinden anlık olarak takip edilebilmektedir. Bir kredi kartına sahipseniz borçlarını ve hesap ekstresini düzenli olarak takip etmeniz gerekmektedir. Borcunuzu bir gün dahi geciktirmeniz bankanın size olan güvenini bozacağı ve kredili ürünler almanızı zorlaştıracaktır. Aynı zamanda hesap ekstrenizi takip etmemeniz dolandırıcıların ağına düşmenize sebep olacaktır.

Şüpheli veya hatalı işlemler olması durumunda Visa, Mastercard ve American Express gibi ödeme sistemi kuruluşları tarafından uluslararası kurallar belirlenmiştir. Bu kurallar her bankanın kredi kartı harcama itirazını farklı koşullar altında değerlendirmesini engellemekte ve bir standarda sahip olmasını sağlamaktadır. Kredi kartı ekstresiniz de kendiniz yapmış olmadığınız bir işlem görmeniz durumunda bankanızın müşteri temsilcisiyle iletişime geçebilirsiniz. Yapılan işlemden geç haberiniz olması durumunda 120 güne kadar hakkınız bulunmaktadır. Yani 120 gün önce kartınızdan para çekildiğini düşünüyorsanız harcama itirazı dilekçenizi bankanıza faks, e-mail veya şubeden teslim edebilirsiniz.

Kredi Kartı Harcama İtirazı Ne Zaman Sonuçlanır?

Dilekçeniz banka tarafından alındıktan sonra bankanın “chargeback” veya “ters ibraz” olarak adlandırılan departmanı tarafından incelenecek ve 15-180 gün arasında sonuçlanarak sms, e-mail veya çağrı merkezi aramasıyla birlikte size bilgi verilecektir. Yapılan harcama itirazının sonuçlanması, bankanın iş yerine ulaşması ve aralarında gerçekleşecek belge akışına bağlı olarak değişmektedir. Harcama itirazını ATM işlemlerinde problem yaşamanız, satın aldığınız ürünün belirtilen özelliklerden farklı olması durumunda, yapmış olduğunuz ödemenin harcama tutarından veya birden fazla çekilmesi durumunda yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Harcama İtiraz Dilekçesi Örneği

Harcama itirazı dilekçesi örneğini bankanızın şubesinden alarak, müşteri temsilcinizin yardımıyla doldurabilirsiniz. Şubeye gitmeye vaktiniz yoksa dilekçe örneğini hangi bankayı kullanıyorsanız logosuna tıklayarak indirebilir ve faks, e-mail yoluyla bankanıza gönderebilirsiniz. Harcama itirazını yaparken işlem tarihi, tutarı ve ekstrenizde yer alan işyeri adını eksiksiz ve doğru bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. İşlemi sizin yapmadığınıza dair karakol tutanağı, sipariş formu gibi belgeler eklemeniz harcama itirazının daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bankanıza özel harcama itirazı dilekçesi bulunmaması durumunda buradan harcama itirazı dosyasını indirebilir ve alanları doldurarak bankanıza gönderebilirsiniz.

AkbankDenizbankQNB FinansbankGaranti BankasıHSBCİş BankasıKuveyt TürkŞekerbankTEBVakıfBankYapı Kredi

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.