Kredi Notu Nasıl Yükselir?

21 Eki, 2017
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Bireysel ihtiyaçları gidermek veya birikimini kredi çekerek arttırıp konut sahibi olmak isteyen kişiler, bankalara belirli oranda faiz ödeyerek kredi çekmektedir. Lakin tanımadığınız birinin size az yada çok para vermesini beklemezsiniz. Eş dosttan borç alma devrinin kapanmasıyla, bankalara olan kredi talepleri her geçen gün artmaya devam ediyor. Kredi talep eden her müşteri bankanın gözünde finansal tüketici olarak gözükmesi nedeniyle, bankalar kredi verecekleri müşterilerini seçmekte zorlanmaya başlamışlardır. Bu durum üzerine ülkemizde bankacılık sektörüne yön veren 9 banka ortak girişimiyle Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kurulmuştur. Kredi Notu vermek amacıyla da KBB tarafından “Findeks” kurulmuş ve üye bankaların doğru müşteriyi seçmesine katkı sağlayan en büyük faktörlerden biri hale gelmiştir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

KBB üyesi bankalar ile yaptığınız tüm bankacılık işlemleri tek bir havuzda kaydedilmektedir. Mevduat hesabı hareketleri, kredi kullanma yoğunluğu, aktif veya bitmiş kredi borçları, kredi kartları ile ilgili ödeme performanslarını gösteren puan kredi notu olarak adlandırılmaktadır. Kredi çekmek isteyenlerin adeta korkulu rüyası haline gelen kredi notunu yükseltmenin pek çok yolu bulunmaktadır. Yaptığınız işlemler doğrultusunda bankalar, KBB ile iletişime geçerek kredi notunuzu düşürdüğü gibi düzenli ödemeler yapmanız durumunda ise kredi notunuzu yükseltmek için KBB ile iletişime geçmektedirler.

Eğer kredi notunuz düşükse, yükseltmek için öncelikle sabırlı olmalısınız. Belirttiğiniz teknikleri uygulamak bankaların size bakış açışını değiştirerek kredi notunuzu en kısa zaman diliminde yükseltecektir.

En Riskli
Orta Riskli
Az Riskli
İyi
Çok İyi
1-699
700-1099
1100-1499
1500-1699
1700-1900
Kredi Notu Aralığı
Kredi Risk Grubu
Kredi Kullanma İhtimali
1-699
En Riskli
Çok Düşük
700-1099
Orta Riskli
Düşük
1100-1499
Az Riskli
Gelire Bağlı
1500-1699
İyi
Yüksek
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek

Tablo ve kredi notunun ne olduğu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, “Kredi Notu Nedir” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

1 – Borçlarınızı Yapılandırmakla Başlayın

İhtiyaçlarınıza yönelik aldığınız ve ödeme konusunda zorluk çektiğiniz borçlarınızı yapılandırmakla başlayın. İhtiyaç kredisi, kredi kartı, SGK borcu veya vergi borçlarınızı ödeyemediğiniz durumda borç yapılandırma veya ödeme kolaylıkları için yetkili mercilere başvurarak borcunuzun bütçenize uygun yapılandırmasını talep edin.

Kredi Taksitlerinizi Bütçenize Göre Belirleyin

Aylık giderlerinizi hesap ederek, çekmek istediğiniz kredi için bütçenizden ne kadar ayırabileceğinizi hesap edin. Kredi taksitinizin aylık gelirinizden fazla olmamasına dikkat ederek ödemelerinizin düzenli yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ödemesini zamanında yapamadığınız kredinizin vadesini uzatın. Vadesi uzatılan kredilerde bankaya ödenen faiz artsa da borçlarınızı zorlanmadan kapatmanızı sağlar. Ödemelerinizi aksatmadığınız sürece kredi notunuzu ortantılı bir şekilde yükseltirsiniz.

Borçlarınızı Tek Bir Kredide Birleştirin

Kredi borcunuz varken yeni bir kredi almak istiyorsanız, ilk olarak borcunuzun bulunduğu bankaya müracaat edip ek kredi talebinde bulunun. Birden fazla kredi borcunuz varsa, kredi borçlarınızı tek bir kredide birleştirin. Birden fazla kredi olması durumunda her kredinin ödeme tarihinin farklı olması gecikmelere sebep olabilir. Birleştirme işlemiyle kredi vade tarihini uzatın ve aylık ödemeleri düşürün.

İpotek Vererek Kredi Limitinizi Arttırın

Kredi almak isteyen müşterilerinden borçlarını tahsil edebileceğinin garantisini alan bankalar, size olumlu yaklaşacak ve ipotek verdiğiniz taşınmazlarınızın değerinin %80’ine kadar kredi çıkartmanıza imkan sağlayacaktır. Farklı bankalarda borçlarınızın bulunması durumunda uygun faiz oranlarında kredi çıkartabileceğiniz bankaya başvurarak borçlarınızı tek bir bankada birleştirebilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisinin ek masrafları bulunması nedeniyle borç tutarı düşük olan kişilerde bu yöntemi önermemekteyiz. Bu yolu tercih etmek zorunda kalırsanız 500/600 TL ekspertiz, 200/300 TL ipotek masrafı olmak üzere yaklaşık borcunuza ek 800 TL masraf ödemek zorunda kalırsınız.

Ödemelerinizi Bir Gün Dahi Geciktirmeyin

Ödemelerinizin bir gün dahi aksaması kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Geciken borçlar nedeniyle, banka ödeme düzeninizin iyi olmadığını not edecek ve kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Örneğin borcunu ödeyemediğiniz kredi kartınızın bulunması durumunda asgari borç tutarını ödemeniz, bankaya borcunuza ek faiz ödemenize sebep olacak fakat kredi notunuzun etkilenmemesini sağlayacaktır. Ödemelerinizin gününü hatırlamıyor veya unutuyorsanız vadesiz mevduat hesabı açarak borçlarınızı otomatik ödeme talimatı verin. Meduat hesabınız bulunmuyorsa, “hesap işletim ücreti almayan bankalar” yazımızı inceleyerek bütçenize en uygun banka hesabını öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

2 – Takibe Düşen Borçlarınızı En Kısa Sürede Kapatın

Tabibe düşen kredi, kredi kartı, fatura veya vergi gibi borçlarınızı öncelikli olarak kapatmalısınız. Borçlarınızı unutarak yokmuş gibi davranmak her geçen gün kredi notunuzun düşmesine ve borçlarınızın faizlenerek artmasına sebep olacaktır. Borçlu olduğunuz kurum ile görüşerek, yapılandırma talebinde bulunun. Görüşmelerde sıkı pazarlık yapmaya çalışarak faiz indirimi ve taksitlendirme avantajlarından yararlanmaya çalışın. Takibe düşen borçların bankalar tarafından geri alınması uzun ve zor bir süreç olması nedeniyle uygun bir ödeme planı hazırlamak için çalışacaklardır.

Borçlarınızı Yapılandırırken Vade Uzatmak İçin Pazarlık Yapın

Özellikle kredi borçlarınız takibe düşmeden önce veya düştükten sonra banka sizinle iletişime geçerek kredi taksitlendirme önerisinde bulunacaktır. Borçlarınızı ödeyemiyorsanız sıkı bir pazarlık yaparak kredi taksitlendirmeyi bankadan önce sizde talep edebilirsiniz. Makul istekleriniz bankalar tarafından olumlu karşılanacak ve size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaktır.

3 – Yeni Kredi Almak İçin Acele Etmeyin

Yeni kredi almış bir müşterinin, borç tutarının artması ve ödeme performansının bilinmemesi nedeniyle kredi notu olumsuz etkilenir. Borçlarınızın bir bölümünü ödemeden tekrar kredi başvurusu yapmamanız kredi notunuzun artmasını sağlamaktadır. Borçluluk oranınız azaldıkça ve ödemelerinizi düzenli olarak yaptıkça kredi notunuz yükselişe geçecektir.

Kredi Kullanım Yoğunluğuna Dikkat Edin

Düşük tutarlarda krediler çekmeniz ve borçlarınızı zamanında ödemeniz daha önceden hiç kredi kullanmayan birine göre kredi notunuzun yüksek olmasını sağlayacaktır. Böylece KBB’nin kredi notu verirken %10 oranında dikkat ettiği kredi kullanım yoğunluğunuzu arttırmış olursunuz.

Ödeme Güçlüğü Çekiyorsanız
Takibe Düşen Borçlarınız Varsa
Borçlarınızı Yapılandırmakla Başlayın
Nakit Teminatlı Kredi Kartı Edinin
Borçlarınızı Tek Bir Kredide Birleştirin
Otomatik Ödeme Talimatları Verin
İpotek Vererek Kredi Limitinizi Arttırın
Banka Hesaplarınızı Aktif Kullanın
Ödemelerinizi Bir Gün Dahi Geciktirmeyin
Yeni Kredi Almak İçin Acele Etmeyin

4 – Bankalarla Çalışmalarınızı Devam Ettirin

Takip edilen veya aksayan borçlarınızı kapattıktan sonra bankalar ile çalışmalarınıza son vermeyin. Bankalarla çalışmalarınızı durdurmanız durumunda kredi notunuzda donmakta ve olumlu yada olumsuz etkilenmemektedir. Banka hesabınızı daha titiz kullanmaya çalışarak, düşük limitli kredi kartı başvurusu yapın. Alışverişleri kredi kartınızdan peşin ödeyerek yapmaya devam edin. Maaş hesabınızın varsa aynı banka üzerinden kredi kartı başvurusu yapın yoksa “yıllık kullanım ücreti olmayan kredi kartları” konumuzu inceleyin. Kredi kartı alamıyorsanız hesap işletim ücreti almayan bankalardan hesap açtırın ve işlemlerinizi bu hesaptan yapın.

Faturalarınızı Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Banka hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vererek düzenli bir ödeme performansı göstermeniz, kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Bankaya güveninizi arttıran bu yöntem hem de bankaya hesap işletim ücreti ödememenizi sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.