Sanal Kart Nedir, Nasıl Oluşturulur?

02 Ara, 2017
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

İnternetten alışveriş yapmak bir zamanlar güvenilir değilken teknolojinin gelişimi ve kullanıcıların istedikleri ürünlere daha rahat erişebilmesi sayesinde popüler hale geldi. Online alışverişler sırasında yaşanan en büyük problem kredi kartı bilgilerinin paylaşılmasıydı. Alışveriş yapılan sitede bulunan açık veya kredi kartının yanlış kişilere verilmesi online alışverişlerde müşterileri zor duruma sokuyordu. Ancak bankalar müşterilerinin güvenli bir şekilde online alışveriş yapabilmesini sağlamak için sanal kart çıkartmasıyla tüm sorunlar çözüldü.

Sanal kart, limiti alışveriş öncesinde belirlenen ve belirlenen limitten fazla ödeme çekilmemesine imkan sağlayan bir kredi kartı çeşididir. Kredi kartlarının aksine fiziksel olarak varolmayan, sadece online alışverişlerde kullanılabilen bir kredi kartıdır. Bazı bankalarda ise limit tanımlamak yerine alışveriş öncesi sanal karta internet bankacılığı yardımıyla bakiye atılarak ödeme işlemi tamamlanabiliyor. Sanal kartın, kredi kartından hiçbir farkı yoktur. Kredi kartından bağımsız kendine özgü kart numarası, CVV kodu ve son kullanma tarihi barındırmaktadır.

Limit tanımlamanız veya bakiye atmanız sonucunda POS cihazından geçmesini gerektirmeyen telefon, mail order ve internet alışverişlerinizi hiçbir sorun yaşamadan tamamlayabilirsiniz. Fakat tek bir dezavantajı çoğu bankada ödeme sırasında taksit yapma imkanının olmamasıdır. Taksitli ödeme seçeneğini seçseniz dahi yapacağınız ödemeler peşin olarak sanal karttan çekilmektedir. Sanal kartınızın özelliklerine bağlı olarak bonus kazanma ve taksitli ödeme seçeneği olabilir. Bankanızdan detaylı bilgi alarak hesabınıza tanımlanmış sanal kartın bu özellikleri taşıyıp taşımadığını öğrenebilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

İnternet bankacılığı bulunan ve kredi kartı olan herkes sanal kart sahibi olabilir. Kredi kartı alırken bankaya verdiğiniz bilgiler nedeniyle sanal kart için herhangi bir belge vermenize gerek yoktur. Kart başvurunuz sırasında sanal kart talep edebilir veya İnternet bankacılığınızı kullanarak ve bankanızın müşteri temsilcisi aracılığıyla sanal kart başvurusu yapabilirsiniz. Sanal kart hesabınıza tanımlandığında internet bankacılığı ile kartın tüm bilgilerine ulaşabilir ve alışveriş için kullanabilirsiniz. Ayrıca sanal kart için ekstra olarak kart aidatı alınmamaktadır.

Limit tanımlanan sanal kartlarda, örneğin kart limitinizin 2.000 TL olduğunu farz edelim. Sanal kartınıza 1.000 TL alışveriş limiti tanımladığınızda, tanımlı limit dahilinde parça parça veya tek seferde çekilecek şekilde harcama yapılabilir. Limiti tamamen kullandığınızda kredi kartınız için geriye 1.000 TL limit kalmaktadır. Kredi kartı hesap özetiniz geldiğinde, sanal kartınızın dönem içi harcamalarına da internet bankacılığını kullanarak inceleyebilirsiniz. Kredi kartınızın son ödeme tarihi ile sanal kartın son ödeme tarihi aynı tarihlerdedir. Fiziksel olarak bir karta sahip olmamanız nedeniyle sanal kartın borcunu İnternet bankacılığı kullanarak yapmanız gerekmektedir. Kredi kartları/Sanal Kart menüsünden borç durumunuzu kontrol edebilir ve vadesiz hesabınızdan borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Bakiye atılarak kullanılan sanal kartlarda ise, banka hesabınıza tanımlı vadeli veya vadesiz hesabınızdan sanal karta para aktarılmaktadır. Ödemeler peşin olduğundan eğer kartta bakiyeniz varsa ödeme yapılır, yoksa ödeme başarısız olarak sonuçlanır. Hesap özetinizde harcadığınız tutarları görebilirsiniz fakat sanal kartınız eksi(-) bakiye olarak gözükmüyorsa herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.