Varlık Şirketine Devredilen Borç Ödenmezse Ne Olur?

16 Nis, 2018
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Bankalar müşterilerinin aldıkları kredili ürünlerini düzenli ödemesini ister. Kredili ürün sağlanmadan önce müşterilerden birçok evrak talep edilir ve taşınmazlara ipotek koymak, kefil talep etmek gibi yollara başvurarak kendilerini güvence altına almaya çalışırlar. Aynı şekilde kredi almak isteyen bir tüketici, konu hakkında defalarca düşünür ve en uygun kredi faiz avantajının olduğu bankayı araştırarak başvuru yapar. Açıkça kimse ödeyemeyeceği bir borç için sözleşme imzalamaz. Ancak işsiz kalmak ve gündelik hayatın verdiği yaşanabilecek sıkıntılar bazı tüketicileri zora sokabilir. 90 gün boyunca kredili ürünler için ödeme yapılmaması, bankaların yasal yollara başvurmasına neden olmaktadır. Banka tarafından adınıza başlatılmış yasal süreç sonrasında epey başınızın ağrıyacağınızı ne yazık ki şüphesiz söyleyebiliriz. Alacaklarını tahsil etmek isteyen banka en kısa sürede tebliğ göndererek maaş hesabını bloke koyacak ve yeterli olmazsa taşınmazlarınıza icra davası açacaktır.

Bankalar yasal işlem sürecini başlattıktan sonra 2 yıl boyunca alacaklarını tahsil etmeye çalışır. Ancak başvurulan süreçler alacakları karşılamak için yeterli olmadığında banka takibi bırakır. Sizi 5 yıl boyunca kara listeye alarak kredi notunuzu düşürür ve borcu kapatsanız dahi kredi almanızı engeller. Borcun tahsil edilemediği 2 yıl sonunda ise banka alacaklarını belli bir iskonto karşılığında varlık yönetim şirketlerine ihale ile devreder. İhale ile varlık yönetim şirketi banka alacaklarını, müşteri portföyüne göre neredeyse yarı fiyatı ödeme yaparak satın almaktadır. Bu nedenle borcunuz varlık yönetim şirketine devredildiğinde sıkı bir pazarlık yaparak asıl borcunuzdan daha az bir ödeme yaparak ömür boyu kurtulabilirsiniz.

Varlık Şirketlerine Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Varlık yönetim şirketleri bankaların alacaklarını iskonto karşılığı alan ve bu alacakları tahsil ederek kar sağlayan şirketlerdir. Şirket alacakları devraldığında portföydeki iletişim bilgilerinden size ulaşır ve artık bankaya olan borcunuzun kendilerine devir olduğunu, ödemeyi kendilerine yapacağınızı belirtirler. BDDK (Varlık Yönetim Şirketleri) linkinden yasal olarak faaliyet gösteren lisanslı şirketlere göz atabilirsiniz.

Varlık yönetim şirketine ödeme yapmamanız, bankaya ödeme yapmamanızdan bir farkı yoktur. Şirket alacakları tahsil etmek için taşınmazlarınıza icra işlemi başlatabilir, maaşlı bir işte çalışıyorsanız maaşınıza haciz koydurabilir. Eğer bir işte çalışmıyor ve adınıza hiçbir taşınmaz bulunmuyor ise ödemeyi yapacak gücünüz olmadığından adınıza hiçbir işlem yapılamaz. Şirket ile pazarlık yapıp ödeme yapmayı planlamıyorsanız avukatlar tarafından verilen hiçbir sözleşmeyi imzalamamanızı tavsiye ederiz. Aksi taktirde sözleşmeye imza atmanız ve borcu ödememeniz nedeniyle 3 ay hapis cezası alabilirsiniz.

Varlık Yönetim Şirketlerine Olan Borcun Zaman Aşımı Var Mı?

Varlık şirketine devredilen borç ödenmezse ne olur sorusunun cevabında çoğu borçlu borcunun tamamen unutulacağını düşünmektedir. Borcunuzun zaman aşımı bulunduğunu söyleyebiliriz ancak bu hiçbir zaman borcunuzun tamamen unutulacağı anlamına gelmez. 10 yıl boyunca banka adınıza tekrar icra işlemi başlatmaz ise borcunuz düşebilir. Ancak 10 yıl sonunda banka borcu tahsil etmek için tekrar icra işlemi başlatırsa dava tekrar tekrarlanarak ve alacakların tahsilatı yapılması için inceleme başlatılır.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.