Ziraat Bankası EFT Saatleri ve Ücretleri

02 Kas, 2017
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Osmanlı İmparatorluğu, ticaret ve finansmanda batılı modelleri benimsemesiyle, 19. Yüzyılın ilk yarısında yabancı bankalar ülke topraklarında faaliyet göstermeye başlamıştı. Ulusal niteliğe sahip bir bankacılık sisteminin kurulması için yeterli sermayenin olmadığı bu dönemde kredi verenler, tüccarlar, ihracatçılar, esnaflar ve komisyonculardı. Yıllık %900 oranında yüksek faiz söz konusu olması nedeniyle çiftçiler borçlarını ödemekte zorlanıyor ve Selem Usulüyle ürünlerini hasattan önce bu kişilere satmak zorunda kalıyorlardı. Çiftçileri desteklemek ve içinde bulundukları bu zor durumdan kurtarmak için devlet yardımının gerektiği sonucuna varılmıştır.

Türk geleneklerinde varolan ve yardımlaşma esasına dayanan imece usulünden esinlenerek 1863 yılında çiftçilerin kaynaklarıyla, Mithat Paşa öncülüğünde “Memleket Sandıkları” kurulmuştur. Kredilendirme işlemleri sonucu gelirlerin 2/3’ü sandığın bulunduğu bölgenin yol, okul gibi temel gereksinimlerini karşılamakta kullanılmıştır. Ziraat Bankası’nın temellerinin atılmasını sağlayan Memleket Sandıkları işleyişinin bozulması nedeniyle 1867 yılında “Memleket Sandıkları Nizamnamesi” yürürlüğe girmiştir. Uzun yıllar başarıyla hizmet veren sandıkların yerini ise 15 Ağustos 1888 yılında kurulan modern finans kuruluşu Ziraat Bankası almıştır. Bu sırada faaliyette bulunan Menafi Sandıkları banka şubelerine dönüştürülmüştür.

I. Dünya Savaşı’nda işgal edilen topraklardaki banka şubeleri, Yunanlıların İzmir’de kurdukları “Ziraat Bankası İdare Merkezi”ne bağlandı. TBMM açılmasıyla İzmir ve İstanbul teşkilatları Ankara’ya tabi oldu ve banka 1922 yılında tekrar bütünlüğe kavuştu. 1924 yılında kabul edilen bütçe kanunuyla Ziraat Bankası devlet kurumu olmaktan çıkartılıp anonim şirket haline getirilmiştir. Ekmeğin bile karne ile satıldığı zor dönemlerde çiftçilere yeni tarım teknikleri öğretmek, verimi arttırmak amacıyla çeşitli kurslar kuran, ilk kez çıkartılan kumbaralarla halka tasarruf etmeyi öğreten banka zaman içerisinde büyük başarılar elde ederek günümüzde 1773 şube sayısına ulaşmıştır.

Ziraat Bankası EFT Saatleri

Para transferi yapılmak istediğinde çıkan EFT ve Havale seçenekleri banka müşterilerinin kafasını karıştırmaktadır. Bireysel, kurumsal, maaş veya öğrenci hesabı bulunan tüm Ziraat Bankası müşterileri, farklı bir banka hesabına para transferi yapması gerektiğinde EFT işlemini kullanması gerekir. Havale işlemi ise Ziraat Bankası hesabı kullanan başka bir müşteriye para transferi yapmakta kullanılmaktadır. Havale işleminde yapılan ödeme bankanın şubeleri arasında gerçekleştiğinden zaman kısıtlaması olmadan her gün, herhangi bir saatte gerçekleştirilebilmektedir. EFT işleminin gerçekleşmesi için ise belirli saatler vardır. Hafta içi tatil günü olmayan mesai saatleri içerisinde 09:00 – 17:30 arası Ziraat Bankası müşterileri EFT işlemlerini gerçekleştirebilirler. EFT ücreti alan her bankanın uyguladığı Geç EFT sistemini Ziraat Bankası da uygulamaktadır. 16:00’dan sonra yapılan EFT işlemleri Geç EFT olarak işlem görmekte ve ekstra ücret alınmaktadır. Ek ücret ödememek için para gönderme işleminizi 16:00’a kadar yapmanızı tavsiye ederiz. Banka şubelerinde, ATM’lerde ve internet bankacılığı gibi tüm kanallarda belirtmiş olduğumuz EFT saatleri geçerlidir.

Ziraat Bankası EFT Ücretleri

Şube
İnternet
Mobil
ATM
Çağrı Merkezi
Hesaba EFT
10 TL - 500 TL
4 TL
3 TL
8 TL
5 TL
Geç EFT
-
6,5 TL
4,5 TL
10 TL
-
İsme EFT
50 TL - 400 TL
-
-
-
-

Ziraat Bankası EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bankanın herhangi bir kanalını kullanarak yaptığınız EFT işlemi en geç 30 dakika içerisinde karşı bankanın hesabında geçmektedir. İnternet veya mobil şube kullanarak yaptığınız para transferi işlemlerinin durumunu takip edebilir, yanlış Ad veya IBAN girmeniz durumunda iptal edilerek değiştirilebilmektedir. İşleminizin gerçeklememesi yeterli bakiyenizin bulunmaması veya para transferi yapacağınız kişinin bilgilerini yanlış girmeniz nedeniyle olabilir.

Ziraat Bankası EFT Sorgulama

EFT işlemini takip edemeyeceğiniz ATM kartsız işlem menüsünden veya şubelerden yaptıysanız Ziraat Bankası Müşteri İletişim Noktasını “0850 220 00 00” arayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca internet veya mobil şube üzerinden EFT işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini hesap hareketlerinden incelemeniz mümkündür.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?
Genel Bilgiler, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi
0 shares0 views

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

28 Ara, 2018

Hepimiz ev, araba gibi kıymetli varlıkları alırken kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu değerlerinin fiyatlarının yüksek oluşu insanları kredi çekemeye doğru itiyor. 2019 yılına sayılı günler kala kredi olmadan ev almak imkansız hale geldi. Haliyle insanlar bir…

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?
Genel Bilgiler
0 shares0 views

Dolar Ve Euro 2019 Yılında Düşecek Mi ?

27 Ara, 2018

2018 yılında rekor artışlar sergileyen döviz kuru ülkemizde iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden oldu. Bugün geldiğimiz 27 Aralık 2018 gününde dolar kuru 5.28'den işlem görürken Euro kuru ise 6.04'den alıcı buldu. Ağustos ayında rekor kıran…

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
Bankalar, Genel Bilgiler, Ziraat Bankası
0 shares0 views

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

27 Ara, 2018

Ülkemizin en büyük bankalarından olan T.C Ziraat Bankası milyonlarca emekli vatandaşın, memurun ve öğrencinin para kasası olmuştur. Devlet bankası olması nedeniyle tam bir devlet otoritesi ile yönetilen ve her kararı ciddiyetle alan Ziraat Bankası ülkemizde milyonlarca…

Yorum Gönder

Mail adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.